Terapia FDM
Chciałabym przybliżyć Tobie temat terapii FDM wg Typaldosa, powięzi i jej uszkodzeń. Ukończyłam wiele szkoleń, z każdego wyniosłam wiele cennych informacji, teoretycznych i praktycznych z których korzystam do dzisiaj. Natomiast filozofia oraz skuteczność terapii FDM, Model Zniekształcenia Powięzi wg Typaldosa sprawiło że postanowiłam zostać w modelu. Widząc efekty terapii, zdziwienie pacjenta kiedy w możliwie najszybszym tempie uzyskujemy poprawę, utwierdzam się za każdym razem że jest to model w którym chcę się rozwijać i sprawia mi niesamowitą satysfakcję z niesionej pomocy.
Co to jest FDM (Fascial Distorion Model)?
FDM to anatomiczny model leczenia tkanek który został opracowany przez dr Stephena Typaldosa, DO. Praktycznie wszystkie urazy tkanek miękkich i innych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych są rozważane w jednej lub kilku z 6 rodzajów zniekształceń w tkance łącznej człowieka.
Model zawiera szczegółową ocenę fizykalną, prowadząca do postawienia diagnozy. Biorąc pod uwagę opis słowny i fizyczny pacjenta oraz mechanizm powstania urazu ukierunkuje terapeutę na odpowiednią formę leczenia. Suma tych wszystkich elementów pozwala na niezwykle skuteczną terapię.
Czym jest tkanka łączna/powięź?
Powięź składa się z pierwotnego budulca jakim jest białko i woda. Dokładny skład i funkcja jest ściśle związana z miejscem w którym się znajduje. Tworzy w organizmie sieć na dłuższych odległościach, również przechodzi przez narządy wewnętrzne. Wyściela je i otacza, amortyzuje. Łączy i oddziela różne obszary od siebie. Każde włókno mięśniowe i tkanka nerwowa jest otoczona przez powieź. Posiada również funkcję naprawczą i zmienia sztywność tkanki (np. rozciąganie, utrzymanie napięcia tkanki) wskutek oddziaływania czynników genetycznych lub zewnętrznych. Śmiało można powiedzieć że nadaje kształt naszemu ciału. Transportuje również płyny z obszaru komórkowego, tym samym dostarcza składki odżywcze. Jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu czucia naszego ciała w przestrzeni. W powięzi znajduje się wiele zakończeń nerwowych, które mogą stanowić genezę bólu. Zaburzenia tej struktury powodują dolegliwości bólowe, pewne schorzenia oraz ograniczenia funkcji.
Powięź taśmowa, pełni swoją funkcję w ochronie ścięgien, więzadeł oraz stawy przed siłami działającymi z zewnątrz. Uszkodzenie tej struktury powoduje powstanie triggerbandów i dystorsji kontinuum.
Triggerband
Jedno z najczęstszych zniekształceń tkanek, dotyczy pacjentów którzy doznali ostrych i przewlekłych urazów związanych z naciągnięciem i skręceniem. Tkanka ulega skręceniu, rozdzieleniu, często pacjenci opisują go jako ostry piekący, ciągnący ból. Zwiększa podatność na kolejne urazy, wprowadza niestabilność i osłabienie. Nieleczone mogą prowadzić do konfliktu dyskowo-korzeniowego
Dystrosja Kontinnuum
Powstaje w wyniku zaburzenia strefy przejściowej między więzadłem, ścięgnem lub innymi strukturami a kością. Występują w miejscach przyczepów. Nieleczone mogą prowadzić tworzenia się ostróg kostnych.
Powięź spiralna, otacza narządy wewnętrzne i mięśnie, chroni je przed siłami trakcyjnymi i kompresyjnymi. Wywołuje dystrosje cylindryczne. Powięź ulega splątaniu, nachodzą na siebie w wyniku połączenia sił rozciągające lub ściskającej z siłami skręcającymi lub obrotowymi. Często dolegliwości są rozproszone, głębokie, czasami pacjent nie w stanie ich zlokalizować. Może wystąpić mrowienie, drętwienie. Spotykamy się z nimi np. po zabiegach chirurgicznych.
Powięź spiralna
Powięź spiralna, otacza narządy wewnętrzne i mięśnie, chroni je przed siłami trakcyjnymi i kompresyjnymi. Wywołuje dystrosje cylindryczne. Powięź ulega splątaniu, nachodzą na siebie w wyniku połączenia sił rozciągające lub ściskającej z siłami skręcającymi lub obrotowymi. Często dolegliwości są rozproszone, głębokie, czasami pacjent nie w stanie ich zlokalizować. Może wystąpić mrowienie, drętwienie. Spotykamy się z nimi np. po zabiegach chirurgicznych.
Powięź fałdowa amortyzuje tkanki (stawy, przegrody międzymięśniowe i błony międzykostne) przed siłami trakcyjnymi i kompresyjnymi. Uszkodzona tworzy dystorsje foldingowe. Najczęściej powstają wskutek sił rozciągających lub ściskających, np. w trakcie pchania, upadku.
Powięź fałdowa
Powięź fałdowa amortyzuje tkanki (stawy, przegrody międzymięśniowe i błony międzykostne) przed siłami trakcyjnymi i kompresyjnymi. Uszkodzona tworzy dystorsje foldingowe. Może występować obrzęk, ból zakresu końca ruchu. Najczęściej powstają wskutek sił rozciągających lub ściskających, np. w trakcie pchania, upadku. W leczeniu stosuje się techniki manipulacyjne tkanek, wykorzystując siłę trakcji lub kompresji.
Powięź gładka, wyściela stawy, brzuch i narządy wewnętrzne, dzięki niej następuje poślizg struktur powięziowych po innych strukturach i na odwrót. Zaburzenie prowadzi to powstania dystorsji przepukliny punktu spustowego i tektonicznej fiksacji.
Dystorsja Przepukliny Punktu Spustowego
Tworzy się wtedy kiedy tkanka leząca pod warstwą powięzi uwypukla się przez sąsiadujące poziomy. Tkanka ulega wybrzuszeniu, czasami pacjent jest w stanie wyczuć palpacyjnie zniekształcenie wielkości winograna. Nierzadko powodują ból głowy, lub rozległy promieniujący ból . Zniekształcenie może dawać mniejsze i większe dolegliwości ale jest trwałe do repozycji.
Dystorsja Tektonicznej fiksacji
Zmiana dotyczy zaburzenia zdolności ślizgania się powierzchni powięziowych względem siebie. Najczęściej dotyczy to stawów po unieruchomieniu, większych urazach, widoczna jest znaczna utrata zakresu ruchu, natomiast bez dolegliwości bólowych podczas ucisku i ruchu. Nie leczone mogą prowadzić do tworzenia się większych zwyrodnień, a nie raz w konsekwencji np. endoprotezoplastyki biodra lub kolana.
Źródła:
1.”Model Zniekształcenia powięzi wg Typaldosa D.O.” Dawid Struzik 2019
2. https://www.fascialdistortion.com
Umów się na wizytę
Zarejestruj się online już teraz!