Dagmara wycisk

Terapia FDM

Chciałabym przybliżyć Tobie temat terapii FDM wg Typaldosa, powięzi i jej uszkodzeń. Ukończyłam wiele szkoleń, z każdego wyniosłam wiele cennych informacji, teoretycznych i praktycznych z których korzystam do dzisiaj. Natomiast filozofia oraz skuteczność terapii FDM, Model Zniekształcenia Powięzi wg Typaldosa sprawiło że postanowiłam zostać w modelu. Widząc efekty terapii, zdziwienie pacjenta kiedy w możliwie najszybszym tempie uzyskujemy poprawę, utwierdzam się za każdym razem że jest to model w którym chcę się rozwijać i sprawia mi niesamowitą satysfakcję z niesionej pomocy.

Co to jest FDM (Fascial Distorion Model)?

FDM to anatomiczny model leczenia tkanek który został opracowany przez dr Stephena Typaldosa, DO. Praktycznie wszystkie urazy tkanek miękkich i innych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych są rozważane w jednej lub kilku z 6 rodzajów zniekształceń w tkance łącznej człowieka.

 

Model zawiera szczegółową ocenę fizykalną, prowadząca do postawienia diagnozy. Biorąc pod uwagę opis słowny i fizyczny pacjenta oraz mechanizm powstania urazu ukierunkuje terapeutę na odpowiednią formę leczenia. Suma tych wszystkich elementów pozwala na niezwykle skuteczną terapię.

Czym jest tkanka łączna/powięź?

Powięź składa się z pierwotnego budulca jakim jest białko i woda. Dokładny skład i funkcja jest ściśle związana z miejscem w którym się znajduje. Tworzy w organizmie sieć na dłuższych odległościach, również przechodzi przez narządy wewnętrzne. Wyściela je i otacza, amortyzuje. Łączy i oddziela różne obszary od siebie. Każde włókno mięśniowe i tkanka nerwowa jest otoczona przez powieź. Posiada również funkcję naprawczą i zmienia sztywność tkanki (np. rozciąganie, utrzymanie napięcia tkanki) wskutek oddziaływania czynników genetycznych lub zewnętrznych. Śmiało można powiedzieć że nadaje kształt naszemu ciału. Transportuje również płyny z obszaru komórkowego, tym samym dostarcza składki odżywcze. Jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu czucia naszego ciała w przestrzeni. W powięzi znajduje się wiele zakończeń nerwowych, które mogą stanowić  genezę bólu.  Zaburzenia tej struktury powodują dolegliwości bólowe, pewne schorzenia oraz ograniczenia funkcji.

jak dzialam

Źródła:

1.”Model Zniekształcenia powięzi wg Typaldosa D.O.” Dawid Struzik 2019

2. https://www.fascialdistortion.com

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!

Dagmara Wycisk - ZnanyLekarz.pl

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!

Scroll to Top